ІСТОРИЧНА ДОВІДКА
Історія виникнення Мурафської сільськоїоб’єднаної територіальної громади
1.Мура́фа (Морахва) — село в Україні, в Шаргородському районі Вінницької області. Населення становить 2739 осіб. Колишнє містечко.
Мурафа згадується у 1432 р. в зв'язку з битвою, яка відбулася 30 листопада недалеко під Копистинем між Федором Острозьким та Вінцентієм з Шамотул і Яном Менджиком з Домброви. Мурафа належала Радзивіллам, Язловецьким, зокрема, Миколай Язловецький отримав село від
гетьмана великого литовського Христофора Радзивілла , Белжецьким, пізніше Тишкевичам , від них перейшла до Потоцьких.
Під час Хмельниччини якийсь час місто було під контролем повстанців. Після того, як мешканці Мурафи взнали про несподіваний для повстанців та міщан Ямполя напад на їх місто коронного війська в взимку 1652 року, коли він був взятий (загинули близько 6000 козаків та волохів), вони, як і мешканці вирішили здатись королівському війську для уникнення зайвого кровопролиття.
В 1766році належала Йоахіму Каролю Потоцькому. Після Барської конференції Й. К. Потоцький осів в Морахві та вибудував тут палац, сприяв побудові нового костелу(1736 р.). Морахва поділялась в той час на старе та нове місто. Й. К. Потоцький заклав в Мурафі фабрику салітри та ряд ремісничих цехів, він сприяв викладанню бруківкою головної вулиці та обсадження її деревами. Палац Йоахіма К.Потоцького був двоповерховий, оточував його парк, який в свою чергу був оточений муром з вежами. Після пожежі палац не був відбудований, а був розібраний. Й. К. Потоцький був похований в костелі у Мурафі.
В 1831 р. Морахва була конфіскована Сигізмундові Добку (г. Гриф) царським урядом.
Наприкінці 19 ст. у Старій Морахві разом з передмістями Травна та Заячки було 250 домів та 2500 населення, тут був костел, церква, синагога, а в Новій Морахві було 147 домів та 400 населення, церква, синагога. Була тут школа, 32 крамниці, 20 ремісників, 2 млини.
Між 1605—1610 роком в Мурафі, у шляхетській родині Сірків, народився кошовий отаман Іван Сірко.
За радянських часів до 1989 року село носило назву Жданове., в 1989 році селу було повернуто попередню назву Мурафа.
В с.Мурафа народився академік Будкер,Андрій Михайлович(Герш Іцкович) 1918-1977 р.р..
В с.Мурафа народився та служив Броніслав Бернацький — єпископ Одесько-Сімферопольської дієцезії
Село Довжок розташоване по обидва боки річки Мурафа, більша частина знаходиться на правому її березі. Вулиці протягуються з Півдня на Північ вздовж річки на пагорбах.. Є два ставки, які в народі носять назви «старий» та «новий». Село межує з такими селами Шаргородського району як Мурафа (на півночі), Хоменки, Джурин (на півдні), Михайлівка, Мала Деребчинка (на сході), Лукашівка, Дерев'янки (на заході).
Також в селі діє ТОВ ім. Мічуріна, яке займається вирощуванням сільськогосподарських культур.
У Довжку є загальноосвітня школа та дитячий садок-ясла, будинок культури та бібліотека.
В селі Довжок народився Михайло Карпович Мандибура— Герой Радянського Союзу (звання присвоєне 22 липня 1941 року. Михайло Мандибура був також нагороджений медаллю «Золота Зірка». Брав участь у боях під Москвою, у звільненні Калінінської області, Білорусі. Звання Героя СРСР отримав за атаку з тилу ворога, що дозволило форсувати річку Західну Двину без значних людських втрат з боку радянської армії. Після повернення з війни очолював місцевий колгосп. Іменем героя названа вулиця в селі Довжок.
Село Клекоти́на розташоване по обидва боки річки Мурафа . Населення становить 3835 осіб. У селі функціонує школа, де навчається 541 школяр. Також, крім школи, у селі є великий дитячий садочок, православна церква та на межі з селом Мурафа католицький костел Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії. Улітку школярі мають змогу відпочивати у таборі ім. В. Загурного.
В селі народився український письменник, сценарист і перекладач з англійської мови Добровольський Аркадій Захарович. Він відомий тим, що став співавтором сценарію культової кінокартини СРСР «Трактористи» (1936) і разом із Ліною Костенко написав сценарій до фільму «Звірте свої годинники» (1962).
19 травня 2015 року, групою громадських активістів за участі письменників Олександра Горобця, Миколи Рябого, Вадима Вітковського, на фронтоні Клекотинської середньої школи відкрито меморіальну дошку пам'яті видатного українського поета, письменника, перекладача і кіносценариста Аркадія Добровольського.
Завальнюк Владислав Матвійович (1949) — настоятель Червоного кафедрального костьолу у Мінську, кандидат історичних наук, перекладач, публіцист, засновник Християнського товариства милосердя, активний громадський діяч та автор десятків книг.
2. Мурафської сільської об’єднана територіальна громада (далі - Громада) утворена шляхом добровільного об’єднання жителів с. Мурафа , с.Довжок та с.Клекотина.
3. Адміністративним центром Мурафської сільськоїоб’єднаної територіальної громади є с. Мурафа , в якому розміщений її орган місцевого самоврядування .
Село Мурафа – центральна садиба Мурафської сільської ради.
4. Територіальна громада має представницький орган – Мурафську сільськураду ( далі Рада )та представницький орган в селі Клекотина в особі старости. Перші вибори сільського голови та депутатів Ради відбулися 30 квітня 2017 року.
5. Розпорядження землею в межах селища здійснює сільська рада при дотриманні прав власників та інших користувачів земельними ділянками.
6. Рішення про відведення земель до різних категорій : забудова сільськогосподарського призначення, рекреаційної, тощо – приймається сільською радою.
7 .Органи місцевого самоврядування можуть об’єднуватися з органами місцевого самоврядування інших селищ, міст України в асоціації, фонди , союзи.
8.Органи місцевого самоврядування села на договірних засадах можуть вступати у відносини з органами місцевого самоврядування сіл зарубіжних країн або їх асоціаціями та входити до міжнародних асоціацій (союзів, фондів) органів місцевого самоврядування.
Межі території громади та її географічне положення 1:10
1.Територія громади згідно з адміністративно-територіальним устроєм України входить до складу Шаргородського району Вінницької області.
2.Відстань від адміністративного центру громади до районного центру м.Шаргород -12 км
3.0ві Відстань від адміністративного центру громади до обласного центру м.Вінниця – 90 км
4.Територія Мурафської сільської об’єднаної територіальної громади є нерозривною ,її межі визначаються по зовнішніх межах юрисдикції рад територіальних громад ,що об’єдналися.
5.Територія громади межує з :д,її
- північного сходу –с.МихайлівкаШаргородського району ;
- північного заходу – с.Федорівка Шаргородського району ;
- півночі -с.ЮхимівкаШаргородського району ;
- сходу –с.ДеребчинШаргородського району ;
- південного сходу - с.ДжуринШаргородського району ;
- півдня - с.ХоменкиШаргородського району ;
- заходу –с.Козлівка Шаргородського району .
Межі території громади не можуть бути змінені без згоди членів територіальної громади.
6. На території громади розташовані населені пункти:
- село Мурафа,
- село Довжок,
- село Клекотина.
7.Територія Мурафської сільської об’єднаної територіальної громади займає 93200000 кв.м. або 9320 га, в т.ч. територія с.Мурафа – 2888,47 га, села Довжок - 1622,53 га, села Клекотина – га . Населення громади становить біля 7.5 тис.чоловік.
8. Гідрографічна сітка села представлена річкою Мурафа та технічними водоймами - ставків площею 138.2632 га.
9. Площа лісового фонду становить : с.Мурафа –308,11га, , с.Клекотина – 412,01га. Ліси змішані.
10.Площа земель сільськогосподарського призначення складає: с.Мурафа – 3779.8116 га, с.Клекотина – 4510.4501 га.
11.Площа земель запасу складає:с.Мурафа- 575.45 га, с Клекотина – 672.32га.
12.Площа земель резервного фонду складає:с.Мурафа – 371.31 га, с.Клекотина – 450,00га.