Порядок розірвання шлюбу
Згідно Сімейного кодексу України шлюб припиняється внаслідок його розірвання органом державної реєстрації актів цивільного стану за спільною заявою подружжя або одного з них або на підставі рішення суду за позовом одного з подружжя або за їх за спільною заявою.
Розірвання шлюбу органом державної реєстрації актів цивільного стану (ст. 106 СК)
Подружжя, яке не має дітей, має право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану заяву про розірвання шлюбу.
Якщо один із подружжя через поважну причину не може особисто подати заяву про розірвання шлюбу до органу державної реєстрації актів цивільного стану, таку заяву, нотаріально засвідчену або прирівняну до неї, від його імені може подати другий з подружжя.
Орган державної реєстрації актів цивільного стану складає актовий запис про розірвання шлюбу після спливу одного місяця від дня подання такої заяви, якщо вона не була відкликана.
Шлюб розривається незалежно від наявності між подружжям майнового спору.
Розірвання шлюбу, здійснене органами державної реєстрації актів цивільного стану, засвідчується Свідоцтвом про розірвання шлюбу.
Розірвання шлюбу за рішенням суду за спільною заявою подружжя, яке має дітей (ст. 109 СК)
Подружжя, яке має дітей, має право подати до суду спільну заяву про розірвання шлюбу разом із письмовим договором про те, з ким із них будуть проживати діти, яку участь у забезпеченні умов їхнього життя братиме той з батьків, хто буде проживати окремо, а також про умови здійснення ним права на особисте виховання дітей.
Договір між подружжям про розмір аліментів на дитину має бути нотаріально посвідчений. У разі невиконання цього договору аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.
Суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що заява про розірвання шлюбу відповідає дійсній волі дружини та чоловіка і що після розірвання шлюбу не будуть порушені їхні особисті та майнові права, а також права їхніх дітей.
Рішення про розірвання шлюбу суд постановляє після спливу одного місяця від дня подання заяви. До закінчення цього строку дружина і чоловік мають право відкликати заяву про розірвання шлюбу.
Розірвання шлюбу за рішенням суду за позовом одного з подружжя (ст. 110 СК)
Позов про розірвання шлюбу може бути пред'явлений одним із подружжя, але він не може бути поданий протягом вагітності дружини та протягом одного року після народження дитини, крім випадків, коли:
один із подружжя вчинив протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення, щодо другого з подружжя або дитини або у вип
якщо батьківство зачатої дитини визнане іншою особою.
якщо батьківство щодо дитини, яка не досягла одного року, визнане іншою особою або за рішенням суду відомості про чоловіка як батька дитини виключено із актового запису про народження дитини.
Рішення суду про розірвання шлюбу після набрання ним законної сили надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та проставлення відмітки в актовому записі про шлюб.
Документом, що засвідчує факт розірвання шлюбу судом, є рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили.
Нагадаємо, що отримати безоплатну правову допомогу жителі району можуть у відділі «Шаргородське бюро правової допомоги» ( м. Шаргород, вул. Героїв Майдану, 252, тел. 04344-2-12-28). Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги – 0-800-213-103.
«Шаргородське бюро правової допомоги»