"Сказ - смертельна хвороба"
За інформацією ДУ «Вінницький обласний центр контролю та профілактики хвороб» протягом 3 місяців поточного року сказ підтверджено у 30 тварин, що в 1,8 разів більше, ніж за аналогічний період минулого року.
Найбільше на Вінниччині на сказ хворіють собаки, коти та лисиці.
Всього з початку 2023 року за антирабічною допомогою з приводу укусів та ослизнення тваринами звернулося 719 жителів області, з них 39 - травмовані скаженими тваринами.
ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО СКАЗ
Сказ - це гостре інфекційне захворювання тварин і людей, спричинене нейротропним вірусом, який уражає центральну нервову систему і має високу смертність (до 100%). У разі зволікання з наданням кваліфікованої медичної допомоги смерть неминуча.
Варто зазначити, що людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через укус, подряпину та мікроушкодження шкіри, потрапляння зараженої слини на слизові оболонки. У контактний спосіб людей найчастіше інфікують коти й собаки –
з-поміж свійської фауни, а в дикій природі - лисиці та вовки.
ВЛАСНИКАМ ТВАРИН
З метою запобігання виникнення сказу потрібно регулярно (щороку) проводити щеплення домашніх тварин проти цієї хвороби. У разі прояву клінічних ознак захворювання слід негайно звернутися до спеціалістів державних установ ветеринарної медицини або доправити тварину для огляду у ветеринарну установу.
У випадку виявлення контакту домашніх тварин з тваринами дикої фауни повідомляти спеціалістів ветеринарної медицини для проведення відповідних заходів, з метою запобіганню зараження та загибелі домашньої тварини.
ЗАСТЕРЕЖЕННЯ ЖИТЕЛЯМ ОБЛАСТІ
При всіх подібних контактах (укусах) з хворими тваринами необхідно:
- промити рану (подряпину) великою кількістю проточної води з милом
- обробити рану йодною настоянкою
- накласти стерильну пов’язку
- негайно звернутись до медичного закладу.
Навчально-методичний центр ЦЗ та БЖД Вінницької області