Гриби: профілактика отруєнь та перша допомога

Дата: 05.07.2024 11:38

Страви з грибів традиційний продукт у раціоні мешканців багатьох регіонів України. Але ці дарунки лісу є небезпечним продуктом харчування, який може призвести до отруєння, а іноді - смерті. Отруєння організму викликають алкалоїди та сполучення важких металів, що містяться в грибах.  За інформацією «Вінницького обласного центру контролю та профілактики МОЗ України» за 2023 рік на території Вінницької області зареєстрували 11 постраждалих від отруєння грибами, серед яких одна чотирирічна річна дитина.

Основними причинами отруєнь грибами є:
 вживання отруйних грибів;
 порушення технології приготування грибів, особливо консервованих;
 вживання старих або зіпсованих їстівних грибів;
 вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації (навіть білі гриби і підберезовики мають своїх небезпечних двійників).

Основними симптомами отруєння є: нудота, блювота, біль у животі, посилене потовиділення, зниження артеріального тиску, судоми, мимовільне сечовиділення, проноси, розвиток симптомів серцево-судинної недостатності.
 Симптоми отруєння можуть з’явитися як через годину, так і через добу. Біль та нападки нудоти повторюються декілька разів через 6-48 годин, а смерть настає через 5-10 днів після отруєння.

Жмеринське районне  управління Головного управління Держпродсповживслужби у Вінницькій області попереджає:

- не збирайте грибів якщо не впевнені, що знаєте їх, - якими б апетитними вони не здавалися;
 - поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, у хімічно та радіаційно небезпечних зонах;

- невідомі, особливо з циліндричною ніжкою, в основі якої є потовщення - “бульба”, покрите оболонкою;

- з ушкодженою ніжкою, старі, в’ялі, червиві або ослизлі;

- пластинчасті - отруйні гриби маскуються під них;

- “шампіньйони” (“печериці”), у яких пластинки нижньої поверхні шапки гриба білого кольору.

При отруєнні забороняється:

уживати будь-які ліки та їжу, а надто ж алкогольні напої, молоко - це може прискорити всмоктування токсинів у кишечнику. Займатися будь-якими іншими видами самолікування.

Запам’ятайте: отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню,тому негайно зверніться до лікаря.