Роль пробації в гуманізації системи виконання покарань (пробаційний нагляд, як основний вид покарання -альтернатива позбавленню та обмеженню волі, про переваги пробації)
Пробація – це шанс на виправлення без ізоляції від суспільства, яка відіграє значну роль в гуманізації системи виконання покарань та сприяє особам, які опинилися в конфлікті із законом, у подоланні шкідливих звичок та зміні свого прокримінального мислення, зберегти роботу та житло, отримати підтримку в бажанні змінитися та можливість довести це оточуючим, зберегти та покращити стосунки у сім’ї та громаді. Розширення переліку альтернативних позбавленню волі покарань підтверджує, що суспільство все більше усвідомлює той факт, що відбування покарання у вигляді позбавлення волі перешкоджає подальшій соціальній адаптації та ресоціалізації особистості, їх поверненню в суспільство: людина в умовах ізоляції втрачає соціально значущі навички, освоює в місцях позбавлення волі елементи кримінальної субкультури, крім того, виконання певних видів кримінальних покарань, не пов’язаних з позбавленням волі під наглядом кваліфікованих працівників органу пробації дає змогу уникнути негативних моральних, психологічних і фізичних наслідків ізоляції, оскільки при альтернативному покаранні навички соціальної взаємодії зберігаються й розвиваються під впливом соціального середовища і за активної допомоги співробітників органу пробації. Окрім того, що також не менш важливо, перевиховання засудженого на пробації обходиться платникам податків щонайменше у 10 разів дешевше, ніж його утримання у в’язниці.
Переваги пробації
Для держави:
- для платників податків виправлення правопорушника на пробації в кілька разів дешевше, ніж його утримання у в’язниці європейський шлях розвитку та гідне представлення держави на міжнародному рівні.
Для суспільства:
- справедливе правосуддя
- безпека.
Для особи, яка вчинила правопорушення:
- допомога у подоланні шкідливих звичок та зміна прокримінального мислення;
- можливість не зазнати негативних наслідків перебування у в’язниці, зберегти роботу та житло;
- підтримка бажання змінитися та можливість довести це оточуючим;
-збереження й покращення стосунків у сім’ї та в суспільстві.
В підпорядкуванні Жмеринського районного сектору № 2 філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області знаходиться три територіальні громади, а саме Шаргородська ТГ, Мурафська ТГ та Джуринська ТГ. Сектор підпорядковується філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області. За 9 років існування служби пробації створено нормативну базу з урахуванням культурної і ментальної специфіки українського суспільства, працівник пробації бере участь у судовому провадженні у якості повноправного учасника, створено дієву модель ювенальної пробації, власних інструментів роботи з правопорушниками, зокрема пробаційних програм, організовано підтримку органів місцевого самоврядування у вигляді затверджених цільових програм. Це дає свій позитивний результат. Оскільки людина не відірвана від сім'ї, від соціуму. Вона не втрачає ті соціальні зв'язки, які вона може втратити у неволі. В результаті до суспільства повертається повноцінна людина, яка не порушує законодавство, працює, сплачує податки та створює сім'ю.
Професійна діяльність співробітників служби пробації пов’язана з постійним спілкуванням з великою кількістю людей, поєднання надання різнопланових послуг з нагляду і контролю, реабілітацією та ресоціалізацією клієнтів пробації. Працівниками Жмеринського районного сектору №2 філії Державної установи «Центр пробації» у Вінницькій області здійснюється різностороння робота, а саме: проводяться заходи виховного, патріотичного та пізнавально-інформаційного характеру; налагоджено співпрацю із органами місцевого самоврядування та структурними підрозділами, волонтерами та громадськими організаціями; висвітлюється робота в засобах масової інформації та на офіційній сторінці в соціальній мережі Facebook.